Ile prądu zużywa jacuzzi ogrodowe? Poznaj miesięczny koszt utrzymania jacuzzi

Wiesz zapewne, że jacuzzi ogrodowe całoroczne zapewnia idealną temperaturę wody na okrągło przez cały rok. Ale ile to kosztuje? Z tego tekstu dowiesz się, ile prądu zużywa jacuzzi ogrodowe i jaki jest miesięczny koszt utrzymania jacuzzi. Poznasz wyniki testów przeprowadzonych przez RISE – Research Institute of Sweden, który dba o zrównoważony wzrost, czyli taki, który uwzględnia środowisko naturalne i przyszłość kolejnych pokoleń. 

Jacuzzi ogrodowe - zużycie prądu. Od czego zależy?

Ile prądu zużywa jacuzzi ogrodowe? Odpowiedź zależy od kilku czynników. Są to między innymi:

Efektywność energetyczna jacuzzi. Zależy ona od modelu wanny. To zdolność do utrzymania pożądanej temperatury przy minimalnym zużyciu energii. Składa się na nią np. izolacja termiczna (dobrze zaizolowane jacuzzi tracą mniej ciepła), pompy o niskim zużyciu energii, jakość podgrzewacza czy opcja inteligentnego sterowania.

Aby osiągnąć maksymalną efektywność energetyczną, wszystkie jacuzzi SVENSKA mają potrójną izolację NORDIC, osprzęt renomowanej kanadyjskiej firmy Gecko i system zdalnego sterowania, który umożliwia elastyczne zarządzanie funkcjami wanny nawet z drugiego końca świata.

Temperatura otoczenia.
Im zimniej, tym więcej pracy musi wykonać jacuzzi, by utrzymać pożądaną temperaturę wody.

Częstotliwość wymiany wody. Im częściej ją wymieniasz, tym większe będzie zużycie prądu, niezbędnego do doprowadzenia wody do idealnej temperatury.

Jeśli chcesz ograniczyć wymianę wody do minimum, wybierz jacuzzi ogrodowe SVENSKA z opcją systemu słonej wody Gecko in.clear. Dzięki niemu wystarczy, że wymienisz wodę raz na rok. Będzie czekać na Ciebie idealnie czysta 365 dni w roku, a to wszystko bez użycia chemii, gdyż rolę środków czyszczących pełni naturalna sól.

Wiesz już więc, jakie czynniki mają główny wpływ na to, ile prądu zużywa jacuzzi ogrodowe. Poznasz teraz wyniki testu RISE dla dwóch modeli jacuzzi SVENSKA: DENVER i FJORDEN 

Ile prądu zużywa jacuzzi ogrodowe?
Miesięczny koszt utrzymania jacuzzi ogrodowego

Jacuzzi ogrodowe, pobór prądu. Analiza instytutu RISE

Szwedzki instytut RISE przeprowadził testy zużycia prądu jacuzzi całorocznego DENVER oraz FJORDEN w dwóch ujęciach: podczas czuwania i z 30-minutową kąpielą.

ile prądu zużywa jacuzzi ogrodowe model DENVER

Jacuzzi ogrodowe całoroczne DENVER pochodzi z linii o podwyższonym standardzie SVENSKA Bad.

Miejsca: 5, w tym 2 leżące

Dysze masujące: 47

Pojemność: 1365 l

miesięczny koszt utrzymania jacuzzi model FJORDEN

Jacuzzi ogrodowe całoroczne FJORDEN pochodzi z linii o najwyższym standardzie SVENSKA Pro.

Miejsca: 6, w tym 2 leżące

Dysze masujące: 67

Pojemność: 1365 l

Po podłączeniu zasilania następuje sprawdzenie systemu, po czym uruchamiają się wszystkie pompy – jedna po drugiej. Następnie wanna zaczyna się nagrzewać do wybranej temperatury. Gdy ją osiągnie, pompa cyrkulacyjna i grzałka wyłączają się.

Gdy temperatura wody spadnie o 0,5 stopnia, grzałka uruchamia się ponownie i podgrzewa wodę do ustawionej temperatury.
Dodatkowo dwa razy dziennie uruchamiany jest obieg w celu oczyszczenia wody. Podczas oczyszczania działa pompa cyrkulacyjna. Wanna jest też automatycznie czyszczona za pomocą sterylizatora UV.

W jakich warunkach odbył się test?

Test poboru prądu w jacuzzi ogrodowym odbył się przy temperaturze ok. +7°C. Termostat wanny ustawiono na 38°C. 

miesięczny koszt utrzymania jacuzzi w temperaturze otoczenia 7st.

Wyniki testu - ile prądu zużywa jacuzzi ogrodowe DENVER i FJORDEN?

Test #1 – bez kąpieli (tryb gotowości)

Dzienne zużycie prądu w jacuzzi DENVER – 5,36 kWh
Dzienne zużycie prądu w jacuzzi FJORDEN – 6,42 kWh

Miesięczne zużycie prądu w jacuzzi DENVER – 160,8 kWh
Miesięczne zużycie prądu w jacuzzi FJORDEN – 192,6 kWh

Test #2 – z 30-minutową kąpielą

Dzienne zużycie prądu w jacuzzi DENVER – 7,59 kWh
Dzienne zużycie prądu w jacuzzi FJORDEN – 8,74 kWh

Miesięczne zużycie prądu w jacuzzi DENVER – 227,7 kWh
Miesięczne zużycie prądu w jacuzzi FJORDEN – 262,2 kWh

Pełny raport znajdziesz tutaj:
Jacuzzi ogrodowe DENVER
Jacuzzi ogrodowe FJORDEN

Jaki jest więc miesięczny koszt utrzymania jacuzzi ogrodowego?

Przyjmując, że średnio 1 kWh kosztuje w Polsce 1 zł, możemy więc oszacować miesięczny koszt utrzymania jacuzzi.

Jak wynika z powyższych wyników, jacuzzi w stanie czuwania zużywa średnio 15% energii mniej niż w trybie kąpieli. Finalne rachunki za użytkowanie jacuzzi będą się oczywiście różniły w zależności od częstotliwości użytkowania i temperatury otoczenia, przy jakiej zdecydujesz się użytkować wannę.

Scenariusz #1
Kąpiel 30-minutowa w każdą sobotę i niedzielę, pozostałe dni – tryb czuwania

Jacuzzi DENVER – 178 kWh = ok. 178 zł miesięcznie
Jacuzzi FORDEN – 210 kWh = ok. 210 zł miesięcznie

Scenariusz #2
Kąpiel 30-minutowa co drugi dzień, pozostałe dni – tryb czuwania

Jacuzzi DENVER – 194 kWh = ok. 194 zł miesięcznie
Jacuzzi FORDEN – 227 kWh = ok. 227 zł miesięcznie

Ważne: kalkulacje te dotyczą temperatury zewnętrznej +7°C. Im cieplej na dworze, tym niższe będą Twoje rachunki za prąd podtrzymujący ciepłą wodę w Twoim jacuzzi.

Wniosek: zużycie prądu w jacuzzi ogrodowym to koszty rzędu ok. 200 zł miesięcznie, a finalne kwoty zależą m.in. od pogody, w jakiej się kąpiesz, częstotliwości kąpieli i modelu jacuzzi, które wybierzesz – 5-osobowy DENVER zużywa nieco mniej energii niż 6-osobowy FJORDEN.

Chcąc obliczyć całkowity koszt utrzymania, do opłat za prąd należy dodać również materiały eksploatacyjne: wkłady kartuszowe do filtra (270 zł netto) i zestaw chemii uzdatniającej (220 zł netto). Zużycie materiałów zależy od intensywności użytkowania.

Szwedzki instytut RISE - misja to zrównoważony rozwój

Instytut RISE, który przeprowadził testy zużycia energii jacuzzi ogrodowych SVENSKA, specjalizuje się w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. Wspiera innowacyjne rozwiązania tworzone z troską o planetę i przyszłe pokolenia. RISE prowadzi badania I wysokojakościowe testy. Promuje rozwój współpracy między środowiskiem akademickim, przemysłem i sektorem publicznym.

Jacuzzi Svenska - z troską o Twój budżet i naturę

Projektując jacuzzi SVENSKA, Szwedzi kolejny raz udowodnili, jak bardzo dbają o ekologię i zrównoważony rozwój. Niskie koszty utrzymania pozwalają Ci cieszyć się idealnie rozgrzaną wodą bez obaw o wysokie rachunki i marnowanie energii.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o użytkowaniu jacuzzi SVENSKA lub potrzebujesz wsparcia w wyborze najlepszego modelu dopasowanego do Twoich potrzeb – skontaktuj się z nami. Oferujemy możliwość spotkania w krakowskim showroomie lub rozmowy online czy telefonicznej. 

Jak możemy Ci pomóc?

Stworzymy wymarzoną strefę relaksu dla Ciebie lub Twoich klientów. Dobierzemy najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb i możliwości.

Porozmawiajmy o możliwych opcjach finansowania. Nasze jacuzzi dostępne są również w leasingu.

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie? Zapraszamy do kontaktu.
Contact Form
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram